Warsztaty "Zawody Przed Zawodami" Kwiecień
Dodane przez Timonvit dnia 27 kwiecień 2015 13:32:29
W miniony koniec tygodnia grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK w Wejherowie zorganizowała tradycyjnie już warsztaty "Zawody Przed Zawodami". Tym razem odbyły się one w I LO w Rumi, w ramach współpracy z działającym tam Szkolnym Kole PCK.Przez trzy dni młodzież z całego województwa pomorskiego miała możliwość podniesienia poziomu umiejętności związanych z pierwszą pomocą oraz zdobycia wielu innych ciekawych informacji. Zapraszamy do lektury...
Rozszerzona zawartość newsa

W miniony koniec tygodnia grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK w Wejherowie zorganizowała tradycyjnie już warsztaty "Zawody Przed Zawodami". Tym razem odbyły się one w I LO w Rumii, w ramach współpracy z działającym tam Szkolnym Kole PCK.Przez trzy dni młodzież z całego województwa pomorskiego miała możliwość podniesienia poziomu umiejętności związanych z pierwszą pomocą oraz zdobycia wielu innych ciekawych informacji. 

W piątek zaczęliśmy od integracji. Po przedstawieniu się zaczęliśmy od zabawy w węzły gordyjskie, oraz słynnego "zdejmij to". 

Następnie przyszedł czas na wykład o Międzynarodowym Prawie Humanitarnym, poprowadzonym przez Wandę Roda. 

Po wykładzie odbyły się zajęcia przypominające z pierwszej pomocy, w czasie których uczestnicy podzieleni na trzy grupy poznali procedury udzielania pierwszej pomocy. Po zajęciach przypominających przyszedł czas wolny wykorzystany przedewszystkim na gry sportowe na hali gimnatycznej.

Nikt nie spodziewał się jednak alarmu nocnego o godzinie 3 w nocy. Utworzone zostały trzy zespoły które musiały zmierzyć się z zadaniami związanymi z pierwszą pomocą lub ratownictwem takimi jak konstrukcja zestawu do tlenoterapii. 

Następnego dnia przyszła kolej na zawody przed zawodami. Wspólnie sporządziliśmy karty ocen i ustaliliśmy scenariusze.

Uczestnicy zostali podzieleni na 6 drużyn ratowniczych. Pierwsza trójka wcieliła się w rolę organizatorów zawodów, druga w rolę zawodników. 
W pierwszej turze zawodów sędzią głównym była Paulina Kohnke z SK PCK przy I LO w Rumi. W drugiej turze funkcję tę pełnił Robert Stefanowski z SK PCK przy IV LO w Gdyni.

Po zawodach uczestnicy mieli okazję rozluźnić się w rytmach "belgijki", zajęcia z któej poprowadziła Dominika Domagała. 

Zmęczeni belgijką uczestnicy posilili się dostarczonym obiadem po którym przyszedł czas na kolejne ćwiczenia

Po ćwiczeniach część uczestników oddała się zajęciom sportowym a część karaoke

Rozśpiewani i rozbiegani uczestnicy zapoznali się z postępowaniem w wypadku kominikacyjnym. Dowiedzieli się jak zabezpieczyć wypadek samochodowy oraz w jaki sposób ewakuować poszkodowanego. 

Kolejnym punktem warsztatów były zajęcia z wypadków masowych. Uczestnicy dowiedzieli się na czym polega segregacja poszkodowanych oraz jaka jest procedura postępowania w takich sytuacjach. 

Po wszystkich zajęciach nadszedł czas na ogłoszenie wyników Zawodó Przed Zawodami. Kolejno miejsca zdobyły drużyny ratownicze: 
Miejsce 1) Szkolne Koło PCK 4 LO Gdynia Turbo-Ratowniko-Wolontariuszo-Terminatorzy
Miejsce 2) Rączki Małej Ani - ZSU Gdynia, ZS3 W-wo, X LO Gdynia
Miejsce 3) Żont, gim 3 Wejherowo, LO 1 Rumia
Miejsce 4) Mokopakowie, ZS Reda, Gim 1, I LO Rumia
Miejsce 5) Babcie w Kapciach, LO Puck, gimnazjum Reda 
Miejsce 6) LO NDG ZEUS-Team

PO wynikach uczestnicy obejrzeli film, pograli w piłkę nożną i poszli spać. 

W niedzielę po śniadaniu przyszedł czas na pierwszą pomoc na wesoło. Uczestnicy warsztatów musieli sobie poradzić z przypadkami mając związane oczy, byli zdani na swoich kapitanów, którzy choć mieli rozwiązane oczy, nie mogli tej pomocy udzielić.

Po posprzątaniu szkoły nadszedł czas na wspólną iskierkę, w czasie której razem zaśpiewaliśmy hymn Polskiego Czerwonego Krzyża.
Organizatorami warsztatów byli:
Szymon Piotrowski - Koordynator
Karolina Data
Dominika Domagała
Paulina Kohnke

Szymon Piotrowski