NUMER ALARMOWY GR 886 579 408
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
Strona Główna
Galeria
Archiwum Zdjęć
Artykuły
Forum
Linki
Szukaj
Kalendarz
Download
Informacje o SIM:
Kim jesteśmy?
Co proponujemy
Kontakt
Wzorowy wolontariusz
Regulamin SIM PCK w Wejherowie
Kursy Pierwszej Pomocy
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy
Informacje o GR:
Historia
PROJEKTY
Integracja-Gorączka Sobotniej Nocy
Podziękowania
Honorowi Dawcy Krwi PCK
Oddaj Krew
Działalność Klubu HDK PCK w Wejherowie
Szkolne Koła PCK
Działalność SK PCK
Wykaz SK PCK
Oddział Rejonowy PCK:
Oddział Rejonowy PCK w Wejherowie
KAMPANIA 1%

Chcesz nas wesprzeć ?

Kliknij tutaj !

Z góry dziękujemy

FACEBOOK
Motto

" Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością twojego konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym." - Barbara Bush (żona Georga H.W. Busha)

SPONSORZY




Kaszubski Bank Spółdzielczy

AUTO Brudniewicz













Nasi Przyjaciele
Oficjalna strona GR PCK Gdynia

Wejherowo - serwis informacyjny

Blog obozu w Garczynie

Klub HDK przy ZR PCK Wejherowo

SK PCK w Gim. nr 1 w Rumi

KS TYTANI Wejherowo
Pokaz pierwszej pomocy w IV LO w Gdyni
GR GdyniaOdsłona 1: wypadek samochodowy – kierowca uderzył najpierw w przechodnia, potem w drzewo; miejsce: plac przed szkołą.

Czwórka ratowników w twarzowych, czerwonych kubraczkach ofiarnie rzuciła się na pomoc, akcja jak z filmu „szpital na peryferiach”. Ania i Kasia podchodzą do rozbitego samochodu pana dyrektora (tak naprawdę nie był rozbity, choć padła taka sugestia…). Zabezpieczają samochód i udzielają pomocy kierowcy (w tym zakładają kołnierz), wyciągając go później z pojazdu. I tutaj pojawił się mały problem, ponieważ szkolne nosze okazały się „niezawodne” i po prostu nie dały się dobrze zabezpieczyć. Na szczęście transport poszkodowanego się udał. Kolejna dwójka – Martyna i Łukasz walczyła z groźnym przeciwnikiem, jakim były schody do szatni, na których leżał potrącony przechodzień. Samą akcję uważamy za udaną, pan dyrektor pozwolił nam zrobić sobie zdjęcie w aucie (publikacja później).

Odsłona 2: dyskoteka „bufet”, mała masakra pokoncertowa (czyli po prostu skitranko ;) – osoba omdlała traci czynności życiowe, poszkodowany z urazem kręgosłupa na schodach oraz krwotok z przedramienia.

Przez szkołę poniósł się dźwięk dzwonka, gdy troje młodych ludzi zaczęło pozorację nr 2. Największą „furorę” zrobiła pozorantka z brakiem podstawowych czynności życiowych, ponieważ rzuciła „małą Anią” do ratownika, który udzielał jej pomocy. Kasia zdążyła się schylić, pogratulować refleksu… PPŻ-em zajęła się Ania i Kasia. Po 4 cyklach Martyna zmieniła Kasię, gdy ta potrzebna była przy założeniu kołnierza poszkodowanemu na schodach. Poszkodowany z urazem kręgosłupa wytrzymał wykonanie rękoczynu Esmarcha przez Łukasza, za co ten będzie mu wdzięczny do końca życia. Jednak najbardziej popisała się poszkodowana z krwotokiem z przedramienia, która zacięła się, bagatela, styropianowym kubkiem (gratulacje dla ratowników którzy bezbłędnie rozpoznawali urazy). Pomimo, że widzowie nie przyzwyczajeni do pokazów, niechętnie pomagali ratownikom nawet na ich usilne prośby (choć były i wyjątki), ta scenka była jedną z lepiej przygotowanych, może ze względu na reżysera...

Odsłona 3: kulturalny meeting kiboli

W trakcie trzeciej przerwy nie dało się nie zauważyć kłótni trojga młodych chłopców (choć nie byli to znowu tacy chłopcy, wysportowane męskie torsy lekki zarost i takie tam), która niedługo przerodziła się w krwawą rzeź. Jeden z napastników wyciągnął nóż i zaatakował swoich rozmówców. Obrażenia: rana kłuta klatki piersiowej, wytrzewienie jelit, krwotok z nosa. Gdyby nie fakt, że poszkodowany z nożem w klatce piersiowej miał na niej namalowaną buźkę  przez jedną z charakteryzatorek, nie byłoby w tym nic szczególnego. Sukces odniosły również jelita, stworzone z chusteczek i taśmy klejącej…

Cały pokaz uważamy za bardzo udany. Zainteresowaliśmy nim tłumy młodzieży oraz pracowników szkoły. Dyrekcja zaproponowała nam, aby w czasie prób ewakuacji zorganizować jeszcze jeden pokaz. Fantastycznie... W tym miejscu chcielibyśmy podziękować osobom, które pomogły nam w tym przedsięwzięciu, a są to (w kolejności chronologicznej):
Dyrektor IV LO, dr Jerzy Wiśniewski – za zgodę na przeprowadzenie pokazu i pożyczenie bryki
Szef GRM-u Wejherowo, Bartosz Paupa – za udostępnienie sprzętu (kurtek i kołnierza)
Nauczyciel PO, mgr Stanisław Olesiejuk – za odkopanie noszy z piwnicy-schronu
Oraz oczywiście pozoranci:
1) kierowca – Karolina S. z IV C, potrącony(a) – Asia Z. z III B
2) człeczek bez czynności życiowych – team: Asia Z. i Little Ann, nieprzytomny na schodach – Andrzej N. z III B oraz krwotok – Asia K. z IV C
3) kibol 1 – Misiek z IV C, kibol 2 – Goryl z IV C, kibol 3 – Chicken z IV C Dzienks dla paparazziego Asi W. z IV C. Zdjęcia w drodze.

Ekipę ratowniczą tworzyli: Ania Gardulska, Martyna Skura oraz my: Kasia Gross i Łukasz Wrycz-Rekowski.

Strat w ludziach nie było, chociaż dało się odnotować pewne straty materialne. Błędy zniwelowane do minimum. Jak wyżej pisaliśmy pokaz uważamy za bardzo udany, świetnie się bawiliśmy (zwolnieni z lekcji ;), a co najważniejsze z 10 osób zainteresowanych kursem I pomocy PCK, zrobiło się siakieś 4 razy więcej…

Kasia „Złotówka” Gross, Łukasz „PalacZ” Wrycz-Rekowski

Dodane przez hekajek dnia 09 grudzień 2006 18:27:340 Komentarzy ˇ 1904 Czytań - Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.