NUMER ALARMOWY GR 886 579 408
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
Strona Główna
Galeria
Archiwum Zdjęć
Artykuły
Forum
Linki
Szukaj
Kalendarz
Download
Informacje o SIM:
Kim jesteśmy?
Co proponujemy
Kontakt
Wzorowy wolontariusz
Regulamin SIM PCK w Wejherowie
Kursy Pierwszej Pomocy
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy
Informacje o GR:
Historia
PROJEKTY
Integracja-Gorączka Sobotniej Nocy
Podziękowania
Honorowi Dawcy Krwi PCK
Oddaj Krew
Działalność Klubu HDK PCK w Wejherowie
Szkolne Koła PCK
Działalność SK PCK
Wykaz SK PCK
Oddział Rejonowy PCK:
Oddział Rejonowy PCK w Wejherowie
KAMPANIA 1%

Chcesz nas wesprzeć ?

Kliknij tutaj !

Z góry dziękujemy

FACEBOOK
Motto

" Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością twojego konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym." - Barbara Bush (żona Georga H.W. Busha)

SPONSORZY
Kaszubski Bank Spółdzielczy

AUTO Brudniewicz

Nasi Przyjaciele
Oficjalna strona GR PCK Gdynia

Wejherowo - serwis informacyjny

Blog obozu w Garczynie

Klub HDK przy ZR PCK Wejherowo

SK PCK w Gim. nr 1 w Rumi

KS TYTANI Wejherowo
MEDTURA 2011

Po raz trzeci już ratownicy-ochotnicy spotkali się na MEDTURZE aby sprawdzić swoje umiejętności, nauczyć się czegoś nowego oraz przede wszystkim dobrze się bawić. Mistrzostwa są formą uczczenia Ogólnopolskiego Dnia Ratownictwa Medycznego, który przypada na dzień 13 października. W tym roku zgłosiło się 11 zespołów, z czego 8 startowało w ramach konkurencji. Pozostałe 3 zaś poza ogólną klasyfikacją punktową. Rozpoczęcie zawodów odbyło się z samego rana na Placu Jakuba Wejhera pod Ratuszem. W tym miejscu również wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie wszystkich zespołów razem i z osobna. Po przedstawieniu ogólnego planu przebiegu mistrzostw oraz rozdaniu numerów startowych drużyny ruszyły w trasę po mieście, gdzie czekały na nich następujące scenariusze o oryginalnych nazwach:

I.STACJE URAZOWE i ICH ROZMIESZCZENIE:

DROGÓWKA-POLANA PRZY SKM NANICE:

Rodzinka jechała na wakacje. Nagle zza zakrętu wyjechało auto. Kierowca chcąc je ominąć, gwałtownie skręca i uderza w drzewo. Drugie auto odjeżdża. Kierowca (mężczyzna) z powodu niezapiętych pasów wypada z pojazdu. Zostaje przecięty na pół. Żona (pasażerka z przodu) krzyczy na widok rozpołowionego ciała męża oraz stanu dziecka. Siła z jaką uderzyli, szkło spowodowały u niej złamanie kości udowej oraz amputacje kończyny górnej. Na tylnym siedzeniu w foteliku jest Ania (8- miesięczna córeczka). Na skutek wypadku traci czynności życiowe.

ZAKUPOCHOLICZKA-PARKING PRZY CENTRUM HANDLOWYM KASZUBY:

Banda rozchichotanych dzieciaków robiła zakupy w Bomi. Jadą wózkiem w kierunku wyjścia. Śmieją się, rozpychają, wygłupiają, urządzają wyścigi. Gdy są już na zewnątrz uderzają wózkiem prosto w starszą panią stojącą za rogiem, szukającą portfela w torebce. Starsza pani upada i siada na chodniku, trzymając się za plecy. Po chwili (zaparkowaniu auta) przychodzi mąż i drze się na bandę gówniarzy, szarpie jednego z nich. Po około dwóch minutach odczuwa piekący ból w klatce piersiowej (choruje na serce, leki w torebce żony). Wykorzystując chwilę nieuwagi dzieciaki uciekają.

DO BIAŁEGO RANA-PLAC PRZY KORTACH TENISOWYCH:

Na betonowym placu (miejscu codziennego picia browara) rozpętała się awantura między dwoma najlepszymi kumplami. Powodem jak zawsze była kasa (kto ostatnio kupował browary?). Jedna z osób została uderzona butelką w głowę po czym dostała ataku epilepsji (po którym nie odzyskuje przytomności). Drugi z pijaczków jest agresywny. Po czasie uspokaja się.

W pobliżu miejsca zdarzenia jest również spacerowicz przyglądający się akcji.

DZIECIAKOWO-PLAC ZABAW W PARKU MIEJSKIM:

Na placu zabaw dużo dzieci i harmider :) Mały chłopiec (ok 6 lat) huśtał się na huśtawce. Tak mocno się rozhuśtał aż spadł. Gdy próbował się podnieść, bujająca się jeszcze huśtawka uderzyła go w głowę. Jest wystraszony, nie pamięta co się stało. Jest sam na placu zabaw (bez opiekunów). Widząc to zdarzenie jego rówieśniczka (stojąca w pobliżu) zakrztusiła się jabłkiem. Opiekunowie również nieobecni.

ORIENTUJ SIĘ-KALWARIA WEJHEROWSKA:

Po przybyciu na miejsce zdarzenia drużyna otrzymała komunikat: GDZIEŚ W POBLIŻU JEST WASZ POSZKODOWANY- OSOBA NIEPRZYTOMNA. WASZYM ZADANIEM JEST JAK NAJSZYBSZE DOTARCIE DO MIEJSCA ZDARZENIA I UDZIELENIE KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY. ZABIERZCIE SPRZĘT JAKI POTRZEBUJECIE. CZAS START :) Drużyna miała za zadanie podjęcie decyzji odnośnie zabrania właściwego sprzętu, jak najszybszego dotarcia do poszkodowanego (nie biegać!) i udzielenie pomocy na miejscu zdarzenia.

KOSIARKA-PLAC PRZED SKLEPEM INTERMARCHE:

Pewien pan postanowił zakupić kosiarkę. By nie trafić na jakiś bubel podłączył ją, w celu wypróbowania. Niby wszystko OK, ale gdy zaczęła wydawać dziwne odgłosy, zaczął grzebać przy instalacji. I TRACH... BUM...poraził go prąd. Pan stracił przytomność (leży kawałek od włączonej kosiarki). Całą sytuacje widział jeden z klientów (głuchoniemy).

Mądry dowódca drużyny powinien czym prędzej wyłączyć GWP. Niestety zaraz po tym sam zostaje porażony, traci przytomność, pozostaje w pobliżu GWP.

GANG OLSENA-PLAC PRZED KOMENDĄ POLICJI:

Niby zwykły jesienny dzień... ale przy komisariacie policji doszło do zamieszania. Na pobliski kiosk napadł złodziej. Na szczęście policja (co prawda po służbie bez munduru ale była blisko:) Podczas pogoni padły strzały.

II.STACJE FUN&PLAY:

MISTRZ KIEROWNICY-FIAT AUTO MOBIL WEJHEROWO:

Zanim relaks, jeden z uczestników ma za zadanie przejazd slalomem na czas na parkingu .Później kawka, herbatka i ciasteczka, prezentacja modeli samochodów wewnątrz salonu

SPRAWDZIAN i LANIE WODY-MAGAZYN SPRZĘTOWY GR PCK:

Dobra współpraca i taktyka to to co liczy się w drużynie nawet rozbitej:) Zadaniem było napełnienie szklanki wodą z ampułek w ciągu 5 min w pomniejszonym o jedną osobę składzie zespołu. Wybrana 1 osoba w tym czasie pisze test teoretyczny.

PIRAT DROGOWY-TEREN STAREGO BASENU W WEJHEROWIE:

Przy dotarciu do poszkodowanego liczy się czas. Jedna wybrana przez drużynę osoba zasiadała za kierownicę (w tym przypadku do wózka) i na zgłoszenie (znak sędziego) wyruszała w podróż pełną wrażeń aż do pacjenta (końcowa linia). Mając doping ekipy i pamiętając o bezpieczeństwie! Poruszanie się korzystając jedynie ze swoich rąk. Liczył się czas!

Rywalizacja była jak zwykle zacięta i bardzo wyrównana do ostatniej chwili. Jednak jeszcze przed ogłoszeniem wyników integracyjnie zespoły, sędziowie oraz pozoranci spotkali się w stołówce Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 1 w Wejherowie na ciepłej grochówce. Przy okazji wszyscy otrzymali pamiątkowe koszulki z MEDTURY 2011, które rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Potem już niestety w ulewnych deszczach zawodnicy oraz sędziowie i pozoranci zapakowali się do pojazdów i ruszyli na Uroczystość Podsumowania i Zakończenia Mistrzostw, która odbyła się w sali konferencyjnej w Centrum Handlowym Kaszuby w Wejherowie.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA PRZEDSTAWIAŁA SIĘ NASTĘPUJĄCO:

I. DRUŻYNY KLASYFIKOWANE W RAMACH KONKURENCJI:

I miejsce-OSP Strzepcz 546 pkt

II miejsce-Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Gdyni ("ORP Orzeł") 524 pkt

III miejsce-Wejherowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe 518 pkt


IV miejsce-Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Gdynia 501 pkt

V miejsce-Ochotnicza Służba Ratownicza w Lęborku nr 10 495 pkt

VI miejsce-Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Gdyni ("ORP Sokół") 466 pkt

VII miejsce-Ochotnicza Służba Ratownicza w Lęborku nr 9 465 pkt

VII miejsce-Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Gdyni ("ORP Błyskawica") 446 pkt


II. DRUŻYNY KLASYFIKOWANE POZA KONKURENCJĄ:

I miejsce-OSP Wejherowo 577 pkt

II miejsce-SP ZOZ Zespół Podstawowy Puck 561 pkt

III miejsce-GR PCK Wejherowo 514 pkt

Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosiła 635.

RAZ JESZCZE WIELKIE GRATULACJE DLA WSZYSTKICH ZESPOŁÓW STARTUJĄCYCH W MISTRZOSTWACH, GDYŻ WYKAZAŁY SIĘ ONE ZAANGAŻOWANIEM I PROFESJONALNYM PODEJŚCIEM DO SPRAWY.

W konkurencjach fun & play przodował zespół Wejherowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który otrzymał w symboliczny upominek-grę planszową STRAŻAK.

Nad przebiegiem zawodów czuwała KOMISJA SĘDZIOWSKA w składzie:

-Przewodniczący: Artur Selewski

-Członkowie: Karolina Grzenkowicz i Monika Sikora

oraz Sędzia Techniczny: Kamil Gorzelic (i fotograf w jednym)


Patronat medialny nad imprezą objęli w tym roku:

-POLSKI SERWIS POŻARNICZY (www.remiza.com.pl)

-WYDAWNICTWO ELAMED (Czasopisma "Na ratunek" i "W Akcji")

-PORTAL BEZPIECZEŃSTWA POWIATU WEJHEROWSKIEGO (www.bezpiecznypowiat.pl)

-oraz MEDIA LOKALNE


Nagrody dla drużyn ufundowali:

-STAROSTWO POWIATOWE W WEJHEROWIE

-URZĄD MIASTA WEJHEROWA

-WYDAWNICTWO ELAMED

-MICHAŁ NACZK MNC POLAND

-FIAT AUTO MOBIL WEJHEROWO

-ZARZĄD REJONOWY PCK W WEJHEROWIE


Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji kieruję do:

-AUTO BRUDNIEWICZ oczywiście za udostępnienie oraz przetransportowanie wraka (jak zwykle na czas i miejsce, świetna współpraca od kilku lat)

-SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY nr 2 w Wejherowie (za przygotowanie przepysznego poczęstunku i udostępnienie stołówki do jego skonsumowania)

-KASZUBY INVEST SPÓŁKA Z O.O. (za udostępnienie parkingu na zorganizowanie stacji urazowej oraz sali konferencyjnej na uroczystość zakończenia MEDTURY)

-FIRMIE FIAT AUTO MOBIL WEJHEROWO (za użyczenie pojazdów oraz zorganizowanie stacji fun & play z poczęstunkiem w sympatycznej i ciepłej atmosferze)

-KIEROWNICTWU SKLEPU SIECI INTERMARCHE w Wejherowie (za udostępnienie miejsca na zorganizowanie stacji urazowej)

-OSP RUMIA (za wsparcie osobowe ekipy sędziowskiej w dniu zawodów)

-zespołu osób, które współpracowały przy organizacji merytorycznej tegorocznych Mistrzostw

(Artur Selewski, Monika Sikora, Joanna Staszewska, Barbara Urasińska, Natalia Chamera, Kamil Gorzelic)


Jednak na największe uznanie oraz dozgonną wdzięczność zasługują pozoranci i sędziowie, którzy poświęcili swój cenny czas tego weekendu na rzecz promocji tej szlachetnej idei ratowania drugiego człowieka. Łącznie było NAS 35 osób.


Zapraszam do śledzenia relacji na stronach internetowych naszych patronów medialnych oraz zdjęć, które już niebawem ukarzą się na naszej GALERII.


Do zobaczenia już za rok:)


KAROLINA GRZENKOWICZ

V-ce Szef GR PCK Wejherowo


Dodane przez wallace dnia 11 październik 2011 21:26:015 Komentarzy ˇ 1719 Czytań - Drukuj
Komentarze
kreskuwka dnia 12 październik 2011 12:46:20
Szkoda, że w artykule nie pojawiły się przeprosiny, które należą się jednostce OSP Wejherowo, która startując od początku zawodów w klasyfikacji na wynikach dowiedziała się, że określono ją jako drużynę startującą poza konkurencją.
alien dnia 25 październik 2011 21:11:32
http://www.facebook.com/pl.automobil
alien dnia 25 październik 2011 21:11:59
http://www.auto-mobil.pl/node/27
alien dnia 27 październik 2011 21:55:41
http://remiza.com.pl/artykuly/pokaz/2095-Medtura_2011.html
alien dnia 25 listopad 2011 22:19:54
http://www.naratunek.elamed.pl/strona-numer-6-2011-1-34140.html#lead34140
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.